Nová slovenská legislativa umožní zakročit proti akademickým plagiátorům

V posledních týdnech hýbala Slovenskem kauza plagiátu diplomové práce současného předsedy parlamentu Borise Kollára, který stojí v čele konzervativní politické strany Jsme rodina. Pod tlakem událostí sám inicioval v plénu zákonodárného sboru hlasování o svém odvolání. Odvolán nakonec nebyl, ale ještě předtím oznámil, že magisterský titul nebude po dobu výkonu mandátu používat.

Plagiátem závěrečné práce, tentokrát rigorózní, se mohl „pochlubit“ také Andrej Danko, Kollárův předchůdce ve funkci předsedy parlamentu. V návaznosti na tyto události připravilo Ministerstvo školství, vědy, výzkumu a sportu SR pod vedením ministra Branislava Gröhlinga (Svoboda a Solidarita) legislativu, která by měla v budoucnu umožnit odebírat vysokoškolské tituly. Oznámil to ve středu 8. července sám ministr na svém facebookovém profilu.

Nový zákon byl podle jeho slov připraven podle českého vzoru. Vysoké školy u nás mohou odebrat diplom z důvodu plagiátorství do tří let od jeho udělení. Ministr připomněl, že například brněnská Masarykova univerzita v minulosti prověřila 125 tisíc prací. Z nich vybrala 1 200, které měly vyšší shodu textu. U 10 prací bylo zvažováno, zda se jejich autorům odebere vysokoškolský titul. V konečném rozhodnutí byly odebrány pouze dva. Branislav Gröhling také informoval, že v systému, který nyní kontroluje závěrečné vysokoškolské práce na Slovensku, je aktuálně 20 milionů textů. Plánuje jej rozšířit o dalších 5 milionů textů, jakož i zlepšit algoritmy, které identifikují obcházení ověřování originality.

Paradoxně však několik dnů poté, co představil uvedený návrh zákona, slovenští novináři odhalili, že plagiování se ve svých závěrečných pracích měl dopustit sám Gröhling a také předseda vlády Igor Matovič. Ten tuto skutečnost připustil a omluvil své nečestné jednání v diplomové práci z roku 1998 tím, že v té době už studium „flákal“, jelikož dva roky podnikal a zaměstnával stovky lidí.

Slovenská akreditační agentura vytvořila nové standardy pro vysoké školy. Na základě nich musí každá vysoká škola nastavit systém tak, aby nedocházelo k nečestnému nabývání titulů. Pokud se tak nestane, budou následovat sankce, jejichž výsledkem může být zrušení studijních programů, a tedy i zrušení vysoké školy. Současně s tím také ministerstvo připravuje nový zákon o vysokých školách, který by měl zohlednit uvedená opatření.

Odebírání již nabylých titulů je živým tématem také u nás v České republice, a to zejména kvůli průběžně se objevujícím kauzám plagiátů mezi politiky. Již loni na podzim avizovala Česká pirátská strana přípravu novely zákona, která by umožnila odebrání titulů dokonce i po 15 letech od jejich udělení.

Autor článku: PhDr. Marián Sekerák, Ph.D.

Licence Creative Commons   Toto dílo podléhá licenci Creative Commons - uveďte původ, neužívejte komerčně 4.0 Mezinárodní License